Programování, Pascal, Delphi, Basic...
Hradec Králové
Cykloturistika
Programování
Ostatní
Odkazy

Programování v Turbo Pascalu

Pozn. Tuto sekci jsem vytvořil asi před 4 lety a od té doby se moc nezměnila, v té době jsem vytvořil i níže uvedené "dobové popisy a texty", které nyní již nemusí být aktuální.

S Pascalem mám asi nejvíce zkušeností ze všech programovacích jazyků. Ačkoliv je Pascal pro profesionální práci překonán (minimálně jeho nástupcem), tak pro výuku základního strukturovaného programování je dle mého názoru ideální, stejně tak, jako pro vytváření malých blbinek, kterých najdete na této stránce více-jak hodně :o).

Všechny tyto programy jsou psány v Borland Pascalu verze 7.0. Avšak většina z nich by měla fungovat i na verzi 5.5, kterou údajně firma Borland uvolnila k používání zdarma.

Tuto rubriku bych chtěl rozdělit na několik částí. A to vaše programy, programy které jsem vytvořil já osobně a programy které jsem vytvořil osobně do školy. Poslední uvedené programy jsou nejnovější a měly by býti nejqalitnější po stránce úpravy, poznámek apod. Předešlá věta napovídá, že ostatní programy jsou dosti nepřehledné, dokonce bych to nazval chaosem. Můj styl programování je, hlavně se v tom vyznat sám, toť vše. Bohužel po pár měsících se už v programu absolutně neorientuji a tak se snažím toto heslo změnit.

Pakliže nemáte Turbo Pascal, tak si můžete přímo odtud stáhnout FreeWare verzi BlodDevPascal.

Pokud vám nefungují některé programy, především programy využívájící grafického rozhranní, bude to asi způsobeno tím, že v adresáři s programem nemáte soubor egavga.bgi.

Jestliže máte rychlý počítač (rychlejší než přibližně Pentium 233 MMX), tak vam nebudou programy fungovat díky chybě v unitu crt. Můžete si stáhnout upravenou knihovnu Crtc.zip nebo Crt2. pochopitelně je nutno tuhle změnu změnit v programu (připsat jedno písmenko či číslo do druhého řádku) a následně program překompilovat.

Vlastní programy - škola

Vesměs jednoduché prográmky, které se dají zvládnout tak za půl hodiny, ale přesto některým informatikům dělají problémy! Programy povětšinou nejsou plně ošetřeny proti chybám a mnohdy obsahují absolutní cesty k souborům, které je nutné změnit

Kochova vločka Program, který vykreslí fraktál kochovu vločku až stupně 4!
Bankovky a mince Program, který vám spočítá, jak nejlépe rozdělit danou částku peněz, aby obsahovala co nejméně bankovek a mincí.
Evidence Jednoduchý program pro evidenci automobilů. Využívá polí a rekordů, umí i třídění, načtení a ukládání pole do souboru.
Grafy Program, který vykreslí sloupcový graf podle hodnot ze souboru
Hodiny Jednoduché grafické hodiny, obsahující hodiny, minuty, vteřiny, avšak nejsou synchronizované dle systémového času.
Hra Primitivní hra, kde je vaším cílem uhádnout číslo, které si "myslí" počítač
Pole 2 programy pro práci s jednorozměrným polem integerů.
Porovnátor Primitivní program na porovnání 2 čísel, určí, které je větší, menší, či zda jsou shodná.
Převodník Program vytvoří tabulku pro převod mezi km/hod, mile/hod, m/s dle zadaných kritérií
Qadratická rovnice Program pro výpočet kořenů qadratické rovnice a to i v komplexní rovině.
Rekurze Ukázkový program s použitím rekurzivního volání procedur a funkcí. Jeden kreslí spirálu na obrazovce, druhý počítá součet aritmetické posloupnosti.
Sinokruh Lepší název mě nenapadl. Program vykreslí zajímavý obrazec na obrazovce.
Cvičení 10 Tady mě už vůbec nenapadl žádný název. 2 programy, pomocí jednoho vytvoříte typový soubor s posloupností reálných čísel a druhý program s tímto souborem pracuje.

Další programy - moje

Perfektní, výborný, do detailů propracovaný, leč bohužel zastaralý program Ask. Tento program má několik pomocných funkcí pro .Batch soubory v Dosu. Program je pro DOS 3.3 a vyšší. Nápověda je přímo v programu. Program umožnuje nastavovat barvy, vydávat zvuky a hlavně ovládání ERRORLEVELu (pro ty, kteří ještě vědí co to je).

Další geniální program je Faktoria. Tento program umožnuje výpočet faktoriálu hodnoty ( to n s vykříčíníkem n! ) až do výše přibližně 1500.

Program Matice umožnuje výpočet soustavy rovnic až o 15 neznámých, včetně vypsání výsledné nezkrácené matice na monitoru. V programu se asi nevyznáte, protože i já mám v programu vždy velký "bordel" ( nepíšu si poznámky, což je špatné ). Máte ale štěstí, že program je jen asi 1,5 Kb dlouhý.

Program Determinant umožnuje výpočet soustavy rovnic o 3 neznámých.

Také se vám stává, že se vám na disku tvoří soubory, které jsou nepotřebné a tudíž pouze zabírají místo ? Setri je jednoduchá utilitka, která je může pomůže odstranit ! Jednoduše napíšete do jednoho souboru názvy souborů, které se mají smazat a pak již stačí program spustit a ten tyto soubory smaže (je to taková blbost).

Dalším programem je program Prevod tento krátký prográmek umožnuje převod desítkového čísla na dvojkové.

Pokud se například střídáte s úklidem se sousedy "na patře" v panelovém domě, tak se Vám může hodit program Rozpis - je to jednoduchý program, který vám vytvoří soubor s týdením rozpisem, ten po úpravě (např. v MS EXCELu) můžete vytisknout. Program je ošetřen pro chybu Y2K.


Programy od Vás:

P - není to žádná sprosťárna, ale program, který zjištuje, které klávesy jsou stisknuté a které ne ( pouze SHIFTové, CtrLové a ALTové ), po drobných úpravách se programem dá nastavovat CAPSLOCKové, NUMLOCKové a SCROLLové klávesy.

Programy Sust3, Matice1 a Matice2 jsou programy tzv. "na jedno brdo", jsou to programy pro výpočet soustav rovnic o x neznámých. Především na programech Matice1 a Matice2 můžete vidět, že nejsem nejhorší programátor.

pisqvorky.exe Dummies. Kompletní program, do něhož si můžete udělat svůj vlastní algoritmus piškvorek. Pokud ho udáte, tak mi ho prosím zašlete. Pokoušel jsem se sehnat autora (asi Dement), ale nepovedlo se mi to.

Dalším programem je SMIX je to ukázkový program umožnující přehrávání zvuků na zvukové kartě.

Programy PCXView a ViewPCX slouží k práci s .PCX grafickými soubory.

Load GIF slouží k zobrazení obrázků ve grafickém formátu .GIF.


Unit České FONTY, jak již název napovídá jedná se o české fonty do Pascalu.

Program SetNum slouží k nastavení sériového čísla diskety

Unit CDRom je určen k ovládání CD Rom mechaniky

Dalším jednoduchým prográmkem je HEX DEC , který slouží k převodu čísel z 16-ové do 10-ové soustavy

Program Dupl je určen k vyhledávání duplicitních souborů na disku.

Dalším ovladačem pro myš je mys.


Fli je přehrávač .FLI animací.

Reboot jak již sám název napovídá, jedná se o jednoduchý prográmek pro restartování počítače.

Scroll je utilita pro scrolování obrazu.


(C) 2004 Luksoft.cz