Programování, Pascal, Delphi, Basic...
Hradec Králové
Cykloturistika
Programování
Ostatní
Odkazy

Sinclair ZX Spectrum

Tato stránka je určena pro všechny ty, kteří mají či měli počítač ZX Spectrum 48 Kb, nebo jiný kompatibilní typ (jako českou kopii Didaktik, či pokročilejší typy ZX Spectrum, ZX Spectrum 128, atd.), nebo si jen rádi zavzpomínají na své pařanské začátky. Je to už neuvěřitelných 20 let od doby, kdy se začaly prodávat první počítače typu ZX Spectrum 16 kB, později i ZX Spectrum 48 kB (tzv. Gumák). Avšak i po dvou desetiletích se najdou lidé a nadšenci, kteří si rádi nejenom zavzpomínají, ale i zahrají, nebo vytvoří program, nebo hru pro tuto platformu. Ve světě stále vycházejí časopisy a vytvářejí se hry pro tyto sqělé stroje. Je to až neuvěřitelné, co se dalo vytvořit ve 48 kb RAM, když dnešní některé hry a programy, které mají 100-krát, nebo i tisíckrát větší nároky na paměť, HDD, vyžadují složité grafické akcelerátory, špičkové ozvučení, virtuální helmy a další "pitominy", které nesahají tehdejším hrám ani pokolena. Vždyť na ZX Spectrum vznikly tisíce, ba desetitisíce her a programů ze všech možných i nemožných žánrů. Mohli jsme zde najít vše od strategií, stříleček, dungeonů,leteckých simulátorů, automobilových simulátorů, adventur, až třeba po IQ Test, textové a grafické editory, programy na vytváření hudby, atd.

Na této stránce jsem chtěl uveřejňovat své vlastní programy a hry pro ZX Spectrum, avšak jelikož se mi nepodařilo spolehlivě propojit ZX Spectrum s PC, tak těch programů zase není tak mnoho, no, dalo by se říci, že je asi jenom jeden :o(.

Byl bych velmi rád, pokud byste mi zaslali vaše výtvory pro ZX Spectrum, či alespoň odkaz na vaše stránky a jiné zajímavé stránky o Spectru.

Nyní se dostáváme k tomu, co zde máme. Máme tu zvířátka, což je jednoduchá hra, která má však již základy AI (umělé inteligence). Dokáže se totiž učit! Problém byl ale s ukládáním. Ne každému člověku se chtělo po skončení hry tuto celou hru znovu uložit na magnetofonovou kazetu. Tuto hru jsem nevytvořil já, ale můj rodný strýc, já ho pouze bez jeho svolení předělal a přepsal do PC! Tímto se mu omlouvám za porušení autorských práv!


Zde jsou zvířátka ve formátu .SNA zvirsna.exe
A tady jsou zvířata ve formátu .Z80 zvirz80.exe


Odkazy na další stránky s tématikou ZX Spectra

Archív českých a slovenských programů
World of Spectrum - Tisíce her, desítky emulátorů, recenze, odkazy.
(C) 2004 Luksoft.cz